Pre úspešnú prevenciu kliešťovej encefalitídy je potrebná dostatočná informovanosť obyvateľstva, ktorá spočíva v tom, že ľudia sú si vedomí možného rizika, vyplývajúceho z uhryznutia kliešťom alebo konzumácie nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov pochádzajúcich z infikovaných zvierat.

OČKOVANIE

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je účinnou ochranou proti kliešťovej encefalitíde očkovanie.

Očkovanie je možné vo veku od 1 roka a odporúča sa všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach, alebo cestujú do rizikových oblastí. Chráni pred vírusom kliešťovej encefalitídy bez ohľadu na to, či do tela prenikol prostredníctvom kliešťa alebo prostredníctvom nepasterizovaných mliečnych výrobkov.

Očkovanie je možné po celý rok a základné očkovanie pozostáva z troch dávok. Po prvých dvoch dávkach sa môže očakávať dostatočne vysoká ochrana pre nadchádzajúcu sezónu kliešťov. Tretia dávka sa má podať 5 až 12 mesiacov po druhom očkovaní. Po tretej dávke má očakávaná ochrana pretrvávať minimálne 3 roky.Najvyššie miery ochrany sa dosiahli po 3. dávke, na úrovni 96-99%. Preto je nevyhnutné dokončiť základné očkovanie podaním 3. dávky. Po podaní tretej dávky potom ochrana trvá minimálne tri roky. V určitých časových intervaloch je potrebné podať posilňovaciu dávku.

I napriek vysokej bezpečnosti a účinnosti je očkovanie na Slovensku veľmi málo využívané. Slovensko patrí medzi rizikové krajiny v Európe, kde je evidovaná nízka zaočkovanosť proti kliešťovej encefalitíde.
Na Slovensku sa odhaduje zaočkovanie ~18 % populácie aspoň jednou dávkou vakcíny.

Údaje o účinnosti v praxi pochádzajúce z 12 skúšaní uskutočnených v Rakúsku, Českej republike, Lotyšsku, Nemecku a Švajčiarsku od roku 2003 do roku 2023 konzistentne preukazovali, že očkovacie látky proti kliešťovej encefalitíde sú účinné (odhadovaná účinnosť > 92 %) proti infekcii vírusom kliešťovej encefalitídy. Očkovacie látky chránili tiež pred miernymi a stredne závažnými následkami ochorení (KE) vrátane hospitalizácie a pred väčšinou závažných následkov ochorenia, ako je dlhšia hospitalizácia.

V oblastiach, kde je ochorenie vysoko endemické (t. j. keď je priemerný výskyt klinickej choroby ≥5 prípadov/100 000 ročne), čo znamená, že existuje vysoké individuálne riziko infekcie, WHO odporúča, aby sa očkovanie poskytlo všetkým vekovým skupinám vrátane detí. Ak je výskyt ochorenia v dôsledku preočkovania mierny alebo nízky (to znamená, že ročný priemer počas obdobia piatich rokov je <5/100 000) alebo je obmedzený na konkrétne geografické polohy alebo určité vonkajšie aktivity, imunizácia by sa mala zameriavať na ľudí v najviac postihnutých oblastiach. Ľudia cestujúci z neendemických oblastí do endemických oblastí by mali mať ponúknutú možnosť očkovania, najmä ak ich návšteva zahŕňa aktivity na vidieku.

OČKOVACIA SCHÉMA

Základné očkovanie sa skladá z troch intramuskulárne podaných dávok do do hornej časti ramena (do deltového svalu), u malých detí (do 18 mesiacov obyčajne) do prednej strany stehna, pričom ochrana proti infekcii nastupuje po podaní druhej dávky. Najvyššie miery ochrany sa dosiahli po 3. dávke, na úrovni 96-99%. Je preto dôležité dokončiť základné očkovanie podaním 3. dávky. Po podaní tretej dávky potom ochrana trvá minimálne tri roky. V určitých časových intervaloch je potrebné podať posilňovaciu dávku.

Základné očkovanie pozostáva z 3 dávok. Prvá a druhá dávka sa majú podať v intervale 1 až 3 mesiace,  tretia dávka o 5 - 12 mesiacov po druhej dávke.

Ak je potreb
né dosiahnuť rýchlu imunitnú odpoveď,  je možnosť využitia zrýchlenej očkovacej schémy. Druhú dávku je možné podať po dvoch týždňoch po prvej dávke. Po prvých dvoch dávkach sa môže očakávať dostatočne vysoká ochrana pre nadchádzajúcu sezónu kliešťov.


Tretia dávka sa aplikuje o 5 - 12 mesiacov po druhej dávke, rovnako pri zrýchlenej ako i pri štandardnej schéme. Prvé preočkovanie sa pri oboch schémach vykoná po 3 rokoch a každé nasledujúce očkovanie po uplynutí 5 rokov. U ľudí nad 60 rokov sa posilňovacie dávky aplikujú každé 3 roky.

Deti sa očkujú od jedného roku veku, dospelí bez vekového obmedzenia. Nie sú k dispozícii údaje o použití FSME-IMMUN u tehotných žien a nie je známe, či FSME-IMMUN je vylučovaná do materského mlieka. Môže sa však podať, ak je riziko infekcie vysoké, len po starostlivom zvážení rizika a prínosov.

thicki icon

KEDY SA DAŤ ZAOČKOVAŤ

Kliešte začínajú svoju aktivitu už pri teplote 5 °C a vplyvom globálneho otepľovania sú často aktívne i počas zimných mesiacov, ak teplota neklesne pod túto hranicu. Prípady kliešťovej encefalitídy sú evidované počas celého roka. Očkovanie sa preto realizuje po celý rok.

Na vytvorenie ochrannej hladiny protilátok je potrebné aplikovanie dvoch dávok vakcíny, podľa očkovacej schémy v rozpätí 1 - 3 mesiacov. V prípade potreby získania ochrany rýchlejšie, je možné využiť zrýchlenú očkovaciu schému, kedy sa druhá dávka podáva už 14 dní po prvej. Tretia dávka sa podáva 5 až 12 mesiacov po druhej dávke. Zabezpečuje tak ochranu na 3 roky. Po tomto období je potrebné preočkovanie jednou dávkou v intervaloch (3-5 rokov podľa veku) podľa očkovacej schémy.

Náklady na očkovanie môžu čiastočne hradiť zdravotné poisťovne. O presnej výške príspevku a podmienkach sa informujte vo svojej zdravotnej poisťovni.

thicki icon

KTO BY SA MAL ZAOČKOVAŤ

Očkovanie je možné vo veku od 1 roka pre všetkých, ktorí
• žijú v oblastiach, kde sa kliešťová encefalitída vyskytuje,
• navštevujú krajiny s endemickým výskytom kliešťovej encefalitídy ( napr. Česká republika, Rakúsko)
• trávia väčšie množstvo času v prírode, resp. rekreačne navštevujú oblasti s očakávaným výskytom kliešťov (turisti, cyklisti, rybári, hubári, chatári, kosci,...)
• konzumujú nepasterizované mlieko či mliečne výrobky (najmä ovčieho a kozieho pôvodu).

Lekár môže rozhodnúť o potrebe očkovania u osôb, ktoré majú v rámci profesie zvýšené nebezpečenstvo nákazy. Ide o zamestnancov lesného a vodného hospodárstva, vrátane žiakov a študentov lesníckych učilíšť a škôl, poľnohospodárskych zamestnancov,zememeračov, geológov, značkárov turistických chodníkov, zamestnancov horských chát a lanoviek, zamestnancov rekreačných zariadení, príslušníkov Policajného zboru a colníkov, profesionálnych vojakov a vojakov v zálohe povolaných na výkon mimoriadnej služby, zamestnancov, ktorí vykonávajú práce spojené s prevádzkou a údržbou železničných dráh. Očkovanie je povinné pre laboratórnych pracovníkov, ktorí môžu byť vystavení vírusu kliešťovej encefalitídy.

thicki icon

ĎALŠIA DOSTUPNÁ OCHRANA

Eliminovať riziko alimentárnej nákazy je pomerne jednoduché, spočíva v konzumovaní výlučne tepelne upraveného mlieka a výrobkov z neho pripravených.

Ochrana pred kliešťami je náročnejšia. Prevencia proti všetkým chorobám prenášaným kliešťami spočíva
v minimalizácii možností stretu človeka s nakazeným kliešťom.
Zásadou sú odporúčania ako vyhýbanie sa kliešťami osídleným oblastiam, použitie repelentov proti hmyzu, nosenie svetlého oblečenia a dlhých nohavíc, vykonávanie prehliadok tela po návrate z prírody, v prípade nájdenia kliešťa jeho okamžité odstránenie.

No ani správne a včasné odstránenie nemusí zabrániť infekcii, pretože vírus kliešťovej encefalitídy sa na rozdiel napr. od lymskej boreliózy prenáša už v priebehu niekoľkých minút po prisatí.
Z uvedeného dôvodu sa za najúčinnejšiu formu prevencie považuje očkovanie.

Zdroje:

1. Lindquist L, et al. Tick-borne encephalitis. The Lancet. 2008;371(9627):1861-71. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673608608004. Naposledy navštívené: 18.jún 2025
2. European Centre for Disease Prevention and Control. Key messages about tick-borne encephalitis and tickborne diseases. Dostupné na: https://www.ecdc.europa.eu/en/tick-borne-encephalitis/facts/key-messages. Naposledy navštívené: 18.jún 2025
3. Travel Health Pro. Country information. Tick borne encephalitis. Dostupné na: https://travelhealthpro.org.uk/disease/173/tick-borne-encephalitis. Naposledy navštívené: 18. jún 2025
4. Centers for Disease Control and Prevention. Lyme Disease. Dostupné na: https://www.cdc.gov/lyme/transmission/index.html. Naposledy navštívené: 18. jún 2025

5. Súhrn charakteristických vlastností lieku FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN Junior 0,25ml. Dátum poslednej revízie textu: február 2025
6.Dobler G, Erber W, Bröker M, Schmitt HJ, eds. The TBE Book. 7th edition, dostupné na: https://tbenews.com/tbe/ , naposledy navštívené: 18. jún 2025
7. IPSOS, dostupné na vyžiadanie