Uhryznutie kliešťom: Psíčkari v ohrození - chráňte nielen miláčika, ale aj seba

Kliešte sú najčastejšie nájdené v lesoch, na lúkach a v parkoch, čo určite dôverne pozná každý majiteľ domáceho miláčika. Dávno neplatí, že sa to týka iba určitých častí Slovenska a iba jarného či letného obdobia. Klimatické zmeny spôsobili zmeny sezónneho výskytu kliešťov v krajine. Kliešte začínajú byť aktívne pri 5 °C, takže za ideálne vlhkého počasia ich môžeme nájsť už v marci a stretnúť ich môžeme aj počas jesene či miernej zimy. V súčasnosti sa už bežne vyskytujú aj na území väčších miest, najmä v parkoch, záhradách a v blízkosti riek. 
 

Kliešťová encefalitída v roku 2023


Infikované kliešte môžu prenášať viacero rizikových ochorení. Medzi tie závažné patrí aj vírusom prenášaná kliešťová encefalitída, ľudovo povedané zápal mozgu. V roku 2022 bol na Slovensku zaznamenaný najvyšší počet prípadov za ostatných 60 rokov. V roku 2023 bol opäť vysoký výskyt kliešťovej encefalitídy na Slovensku, 200 prípadov.

Vírus kliešťovej encefalitídy sa vyskytuje v slinách kliešťa, k prenosu infekcie preto stačí krátky čas prisatia. Toto ochorenie postihuje ľudí a môže mať vážne následky, vrátane ochrnutia. Ľudia, ktorí pracujú alebo trávia čas v prírode či mestskej zeleni, majú väčšie riziko uhryznutia infikovaným kliešťom. To isté platí aj pre majiteľov psov a mačiek, ktorí sú vystavení väčšiemu riziku prenosu ochorenia.

 

Riziká spojené s kliešťovou encefalitídou sú vážne


Medzi najzávažnejšie patrí zápal mozgu, ktorý môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie. U 26 - 46 % chorých ľudí sa pozorujú dlhodobé následky najmä neurologického a psychického charakteru. Aj v prípade, že symptómy prepuknú, vo veľkej časti prípadov do 2 týždňov odznejú. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k ochrnutiu, atrofii svalov, epileptickým záchvatom či strate zraku. Ochorenie môže mať aj fatálne následky.

Proti kliešťovej encefalitíde naviac neexistuje špecifická liečba, nepomáhajú ani antibiotiká. Je preto dôležité prijať opatrenia na prevenciu pred týmto ochorením. Pre majiteľov psov a mačiek to znamená zabezpečiť nielen ochranu svojich domácich miláčikov, ale aj seba. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať, či neprišlo k prisatiu kliešťa a v prípade, že áno, čím skôr a správne ho odstrániť. 

 

Ľudia majú výhodu


Okrem klasickej ochrany pred uhryznutím kliešťa, ako sú repelenty na oblečení, koži a dlhé oblečenie, máme k dispozícií aj možnosť prevencie proti kliešťovej encefalitíde očkovaním. Základné očkovanie sa skladá z troch dávok, pričom ochrana proti infekcii nastupuje za 14 dní po podaní druhej dávky. Po 3. dávke ochrana pretrváva 3 roky. Očkovanie je vhodné už od 1 roka a odporúčané všetkým, ktorí žijú alebo sa často pohybujú v endemických oblastiach, rovnako tým, ktorí žijú aktívnym spôsobom života a trávia veľa času vonku, v prírode, teda aj majiteľom domácich miláčikov.

Je mimoriadne dôležité uvedomiť si vážnosť ochorenia, ktoré môže kliešťová encefalitída spôsobiť a chrániť sa. To zahŕňa ochranu nielen svojho domáceho miláčika, ale aj seba. Pravidelná kontrola po návrate z prechádzky a vo vašom prípade aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde môžu byť účinným spôsobom ochrany a pomôcť vám a vášmu domácemu miláčikovi udržať sa zdravými a aktívnymi.