Kliešťová encefalitída: 5 faktov, ktoré by ste mali vedieť 

Kliešťová encefalitída je závažné ochorenie, ktoré je prenášané kliešťami a konzumáciou nepasterizovaných infikovaných mliečnych výrobkov a môže mať závažné následky pre zdravie. Slovensko naviac patrí medzi oblasti so stredne vysokým výskytom. V tomto článku sa dozviete 5 faktov o kliešťovej encefalitíde, ktoré by ste mali o tomto ochorení vedieť. 
 

1. Kliešťová encefalitída môže mať vážne následky pre zdravie

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré môže spôsobiť zápal mozgu a miechy. Príznaky ochorenia sa môžu prejaviť ako horúčka, bolesti hlavy, závraty až po závažné prípady ochorenia, ktoré môžu viesť až k ochrnutiu a smrti. U detí a starších osôb je riziko závažného ochorenia vyššie. 
 

2. Kliešte sa vyskytujú takmer všade

Vyskytujú sa v oblastiach ako sú lesy, parky, ale aj záhrady a lúky. Infikované kliešte sa na Slovensku môžu nachádzať v nížinách, horských oblastiach, ale v súčasnosti už bežne aj v mestách, najmä v blízkosti lesov a riek. Zatiaľ čo v minulosti boli najviac rizikové oblasti Považia a Trenčiansky kraj, za ostatné roky zaznamenávame najvyššiu chorobnosť v Žilinskom a Banskobystrickom kraji.
 

3. Kliešťovú encefalitídu prenášajú kliešte slinami

Skoré odstránenie kliešťa preto nemusí prenosu vírusu zabrániť. Kým na prenesenie baktérií spôsobujúcich lymskú boreliózu kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť ihneď po zaklieštení.
 

4. Na kliešťovú encefalitídu neexistuje špecifická liečba

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie - antibiotiká sú teda neúčinné. Liečba kliešťovej encefalitídy pozostáva teda len z tlmenia príznakov ochorenia napríklad pomocou liekov proti bolesti či vracaniu, znižuje sa horúčka a podávajú lieky na zmiernenie opuchu mozgu.
 

5. Prevencia je najdôležitejšia

Očkovanie je jednou z najúčinnejších metód prevencie kliešťovej encefalitídy. Je vhodné už od veku 1 roka a odporúčané je všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach, alebo cestujú do rizikových oblastí. Očkovanie chráni pred vírusom kliešťovej encefalitídy bez ohľadu na to, či do tela prenikol prostredníctvom kliešťa alebo prostredníctvom nepasterizovaných mliečnych výrobkov a je možné po celý rok. Ak hľadáte informácie o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde, poraďte sa s lekárom alebo odborníkom.