Ako správne odstrániť kliešťa?

Prevencia proti všetkým chorobám prenášaným kliešťami spočíva v minimalizácii možností stretu človeka s nakazeným kliešťom. Čo však robiť, keď sa kliešť už na telo prisal? Správne a včasné odstránenie prisatého kliešťa je veľmi dôležité a môže zabrániť mnohým komplikáciám. Ani to však nemusí zabrániť prenosu niektorých ochorení. Kým na prenesenie baktérií spôsobujúcich lymskú boreliózu kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť ihneď po zaklieštení. Za účinnú formu prevencie pred týmto ochorením sa preto považuje očkovanie.

Pri vyberaní kliešťa postupujte podľa nasledovných inštrukcií.

1. Na vybranie dospelej samičky je najlepšie použiť pinzetu, ktorou sa uchytí čo najbližšie pri koži.

2. Následne treba kliešťa jeden až dvakrát vykývať, aby sa samička odlepila.

3. Potom už len ľahko potiahnuť proti koži a kliešť je bezpečne von. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia.

4. Po odstránení kliešťa miesto po kliešťovi vydezinfikujte, najlepšie jódovou tinktúrou, ktorá preniká aj do tkaniva cez ranu a likviduje prípadnú lokálnu kožnú infekciu.

Drobné kliešte odstránite tampónom

Drobnú nymfu možno vybrať aj navlhčeným gázovým tampónom, priloženým na kliešťa, pričom malými krúživými pohybmi s ľahkým tlakom na kožu sa uvoľní. Ak by sa takto vyberala samička, s istotou sa vylomí a fixačný orgán alebo jeho časť ostane v koži. Nevyhnisá, ale sa opúzdri a zostane v koži ako malá hrčka pomerne dlho.
Ak pri vyberaní ostane v koži hlavička, treba ju vybrať ako triesku ihlou.
Na prisatého kliešťa nekvapkajte olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany.

Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.